"2ο ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΩΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΧ/ΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΜΜΕ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ & ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ''-Deadline:27/05/2015 22/05/2015

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, στα πλαίσια του έργου Μονάδες Αριστείας Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα, ανακοινώνει τη διοργάνωση του δεύτερου Θερινού Σχολείου Ανάπτυξης Κώδικα για τη δεύτερη σειρά εκπαίδευσης στις θεματικές περιοχές Επιχειρηματικές Εφαρμογές/Υπηρεσίες για μικρομεσαίες επιχειρήσεις,Εκπαιδευτικό Λογισμικό και Αγροτική Ανάπτυξη, με στόχο την εκπαίδευση των συμμετεχόντων σε τεχνολογίες προγραμματισμού και με απώτερο σκοπό τη συμμετοχή τους στη συνεργατική ανάπτυξη Έργου συνεισφοράς σε εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ που ανήκουν στις θεματικές περιοχές του αντικειμένου εκπαίδευσης.

Οργάνωση: Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Σχολή Επιστημών Πληροφορίας.

Το θερινό σχολείο θα διαρκέσει πέντε (5) ημέρες: από την Παρασκευή 29/05/2015 έως την Παρασκευή 05/06/2015 και ώρες 10:00-15:00 (εκτός της Δευτέρας 1 Ιουνίου). Το θερινό σχολείο θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, στο εργαστήριο 533 (5ος όροφος, κτίριο ΓΔ) του Τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής.

Το θερινό σχολείο απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, και σε αποφοίτους Τμημάτων Πληροφορικής, ελληνικών και ξένων Πανεπιστημίων ή αποφοίτους ΙΕΚ σχετικών ειδικοτήτων, και σε οποιονδήποτε φίλο του ανοικτού λογισμικού επιθυμεί να συνεισφέρει σε εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν γνώση/εμπειρία σε τεχνολογίες όπως: PHP, MySQL, Java, C/C++.

Ο αριθμός των θέσεων των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος και ορίστηκε ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων η Τετάρτη 27 Μαΐου 2015 και ώρα 14:00.

Η παρακολούθηση του Θερινού Σχολείου Ανάπτυξης Κώδικα είναι χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

Με την επιτυχή συμμετοχή στο Σχολείο, θα δοθεί στους συμμετέχοντες Βεβαίωση παρακολούθησης.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος γίνεται, μέσω του συνδέσμου > https://ma.ellak.gr/list-events/eventparticipation/?events_id=3788

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.